Váš počítač, naše vizitka
NONSTOP HOTLINE
777 040 737

Vyhněte se drahé obnově dat, pár rad jak zálohovat svá data

Pravidelně zálohovat, to je zlaté pravidlo jak se vyhnout drahému servisu - obnově dat. V tomto článku Vám poradíme jak správně zálohovat svá data, částečně i automaticky pomocí šikovného SW.

Proč zálohovat?

Jedna z nejčastějších závad, které u nás v servisu řešíme je poškozený pevný disk. každý disk má za rok provozu cca 2 - 3% šanci že selže. Jedinou ochranou před ztrátou dat je zálohování. Mezi lidmi v IT oboru se říká: "kdo nemá zálohovaná data, jako by je neměl vůbec"

Možnosti zálohování


Možnosti zálohování se u PC a notebooků trochu liší, jelikož u PC je možné zapojit pevné disky do tzv. RAIDu, kde dojde k zrcadlení disků a všechny změny které provádíte se dějí na obou discích zároveň. Bohužel toto řešení již v dnešní době nestačí, neboť neřeší dvě věci: 1. napadení virem (zašifrování souborů) a za 2. poškození obou disků zároveň (např. při bouřce). Proto je i u stolních PC dobré občas použít externí disk.

Tím se rovnou dostáváme k zálohování dat u notebooků. Zde je prakticky jedinou možností právě externí disk. Čím častěji se zálohuje, tím je případná ztráta méně bolestivá. Pokud máte navíc hodně dat, jedná se o časově náročnou činnost, kde hodně uživatelů ročně nahrazuje všechny soubory, či naopak ručně vybírá co se od poslední zálohy změnilo a ty soubory pak kopíruje. Oba postupy jsou zdlouhavé a časově náročné. Naštěstí pro tyto potřeby dnes existuje spousta šikovného SW, které umí složky synchronizovat a vše udělat automaticky za vás.

SW pro ulehčení zálohování

Jedním z takových je program FreeFileSync. V programu si jen stačí vybrat synchronizované složky, u kterých bude prováděna synchronizace automaticky. Jedinou starostí uživatele je aby občas připojil externí disk a zapnul již zmíněný program a klikl na tlačítko synchronizace. Podobných programů je samozřejmě více, tento je jen jednou z možností.

Samozřejmě existují i jiné možnosti záloh, jako například cloudová úložiště jako např. one drive od Microsoftu, nebo disk Google.