Váš počítač, naše vizitka
NONSTOP HOTLINE
777 040 737

Pár tipů a rad jak prodloužit životnost vašeho notebooku

Rozhodli jsme se pro vás sepsat pár tipů a rad, jak prodloužit životnost vašeho notebooku a minimalizovat tak náklady na případný servis. Rady naleznete v pokračování tohoto článku.

Hodně poruch a závad na noteboocích si bohužel uživatelé způsobují sami nevhodným zacházením, či zanedbanou údržbou. Pokud budete dodržovat těchto pár jednoduchých rad máte velkou šanci, že vám notebook vydrží déle než 5 - 7 let (pokud nebudete mít smůlu na kus)

1. Notebook je třeba pravidelně nechat odborně čistit od prachu a nečistot a to hned ze dvou důvodů. Prvním jsou vyšší teploty a následné přehřívání se, i když se notebook nemusí hned sám vypínat, tak veškeré součástky trpí vlivem vyšších teplot a může se tak výrazně zkrátit jejich životnost. Druhým důvodem je možná vodivost prachu a z toho plynoucí riziko zkratu.

2. Zavírejte notebook vždy za oba dva rohy displeje současně, či za jeho prostředek. Dnešní notebooky jsou extra tenké a jejich displeje taktéž. Panty jsou stavěné na určitou zátěž, ale pokud budete notebook pravidelně zavírat pouze za jeden roh, tak si můžete všimnout prohnutí panelu (jeden roh jde trochu "napřed"). V panelu tak dochází k velkému pnutí a větší zátěži na jeden pant. Nikdy se nestane nic hned, ale při dlouhodobém používání více namáhaný spoj povolí a praskne.

3. Vyhněte se jakýmkoli otřesům pokud je notebook zapnutý (neplatí pro notebooky s SSD diskem). Klasické pevné díky fungují na mechanickém principu a jsou velmi citlivé na větší otřesy, či sérii menších. Hodně uživatelů notebook zprudka pokládá na stůl, máchá s ním během přenášení apod. Všechny tyto situace mohou zapříčinit selhání pevného disku a tím způsobit nejen nutnost jeho výměny, ale hlavně ztráty veškerých dat a případnou velmi nákladnou obnovu (pokud bude vůbec možná).

4. K notebooku nepatří jakékoli otevřené pití a tekutiny. Toto je mé zlaté pravidlo a hodněkrát mi zachránilo notebook.